Sundasendid ja tänapäeva haigus “NUTIKAEL” kommentaari annab füsioterapeut Danek Tšuškin – “Meie keha on loodud liikuma”

 

Üks sagedasemaid põhjused, miks inimesed pöörduvad massööride poole, on kaela-  ja õlavöötmepinged. Kuid sama sageli, ei looda seoseid sundasendite olemasolust. Sundasendiks nimetatakse asendit, kus keha on pikka aega ühes, kehale mittesobivas asendis.

Sundasendis olles peavad lihased töötama staatiliselt. See omakorda põhjustab nende kiiret väsimist ning ülepinge tekkimist. Kui lihased on pidevalt sundasendis, siis lihaste ülepingeseisund süveneb ning tekib ülekoormus.

Esmalt kujuneb välja ebamugavustunne ülekoormatud jäsemetes  ning töövõime väheneb, tekivad  kaebused  ebamäärase valu kohta. Valud võivad koormuse kadudes kiiresti taanduda, , kuid  töö jätkudes töövõime väheneb, sest valutavate lihaste-liigestega on ebamugav oma tööülesandeid täita.

Edasi võivad kujuneda juba kindla haigusprotsessi tunnused – valud probleemsetes piirkondades, tursete teke, tundlikkuse ja  lihaste nõrgenemine. Seejärel kujunevad välja kroonilise haiguse tunnused, mis viivad ka püsiva töövõime vähenemiseni.

Sundasendite tagajärjel tekkinud kahjustused võivad paikneda kaelas ja õlavöötmes, alaseljas,

küünarliigestes, küünarvarres, randmetes ja labakätes, puusades ning põlvedes.

Radikuliit, kroonilised seljavalud ning  karpaalnärvi sündroom ehk hiirekäsi on sagedased sundasenditest tingitud tagajärjed.

 

Nutikael

Nutikael kujutab endast kaelalihaste ülekoormussündroomi, mille väljenduseks on kaela-õlavöötmevalu, -väsimus, suurenenud lihaspingsus kaela- ja õlavöötmelihastes.

Tänapäevane keskkond soodustab ettepoole hoidvat peahoiakut ja sellest tulenevaid kehalisi vaevuseid. Halb, korrigeerimata kehahoiak soodustab mitmeid kehalisi vaevusi nagu näiteks – peavalud, seljavalud, kroonilised lihasvalud, hingamisprobleemid ja vererõhuprobleemid.

Peamised põhjused, mis annab eeldused nutikaela tekkeks:

 

  1. Üleliigne nutiseadme kasutamine. Peamine surve on kaelaosale, mida põhjustab ettekallutatud pea asend. Ühtlasi on kurb tõdeda, et vanuseaste muutub ajaga üha kirjumaks ning lisanduvad väikesed mitte kooliealised lapsed. Toome näite imiku ülaselja ülepingest, sealhulgas kaelapingest. On väga aktuaalne, et imikule näidatakse tahvelarvutit, sageli pannakse imik kõhuli ning tahvel asetseb lapse nina ees maas. Kuna imiku jaoks on tahvli diameeter väga suur ja et pilti eristada, eemaldub ta sedasi, et tõstab oma rinnaku tahvli suhtes kõrgemale. Asend annab surve kätele, mis pole otseselt halb, käed saavad survet ja muutuvad tugevamaks. Kuid kõige suure koormus langeb aga ülaseljale ja kaelale. Sellega kaasnevad kaela ülesirutus ning tekivad raskused pööramise õppimisega jne.
  1. Koolilaste rasked seljakotid annavad suure koormuse lülisambale, diskidele ja õlalihastele.   Sageli jõuavad meieni lapsed, kelle kehahoiak on tugevasti moondunud. Massaaži käigus taandub see aga üpris kenasti. Lastel on komme kanda rasket seljakoti ainult ühel õlal, sest sedasi on raskust esmapilgul kergem  Rasked koormused põhjustavad aga ebanormaalset kehahoiakut.

 

  1. Vale ergonoomika töötamisel. Tihti ei asetse arvuti silmade kõrgusel ja asend on sarnaselt nutiseadmele ettepoole kallutatud. See omakorda rõhub lülisama kaelaosale. Usun, et paljud, kes töötavad arvutiga, tunnevad valu kaela küljeosal, see annab märku sellest, et lihased töötavad staatiliselt ning antud asend on äärmiselt koormav

 

Füsioterapeut Danek Tšuškin: Füsioterapeudina pean väga oluliseks et inimesed ei viibi pikemat aega ühes asendis. Kui vahepeal oli arusaam et istumine on uus suitsetamine, siis praegu on uuringutega kindlaks tehtud et meie parim asend on meie järgmine asend – meie keha on loodud liikuma. Töötades peame jälgima eronoomilisi soovitusi ja hoidma keha liikumises, et vältida tööasendist tingitud lihaspinget. Võttes enda igapäeva toimingute juurde lihtsad harjutused, suudame vältida lihaspingest tingitud vaevusi. Kui inimene ise jääb harjutustega hätta, tasub alati pöörduda füsioterapeudi juurde.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.